• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ KADIKÖY ÇARŞISI

Kadıköy çarşısı, İstanbul’un Kadıköy ilinin Caferağa ve Osmanağa Mahallelerinde yer alan tarihi bir çarşıdır.

Kadıköy, 18.yy’da Türkler ve Rumların ilçede birlikte yaşarken 19. yüzyılda Ermeni nüfusun da yerleşmeye başlamasıyla çok kültürlü bir bölge olarak bir konut ve ticaret merkezine dönüşmüştür[2].

Kadıköy çarşısı, İstanbul ölçeğinde ele alındığında ulaşım ağının önemli bir düğüm noktasında yer alır. Haydarpaşa Garı, Vapur İskeleleri, Söğütlüçeşme Caddesi ve diğer toplu taşıma hatlarının yoğun olduğu bir bölgedir. Kadıköy Metro İstasyonu Projesi ve Söğütlüçeşme Metrobüs durağı örneklerinde görüldüğü gibi transportasyonun biçimi değişse de, değişmeyen Kadıköy Çarşı’sının çevresinde artarak devam eden sürekli akıştır.

Kadıköy Çarşısı günümüzde, bu araştırmaya konu olduğu üzere demografik yapısı ve ticarethanelerin fonksiyon aralığı kısmen değişse de ticari fonksiyonları daha ön planda olan önemli bir çarşıdır.

Osmanlı döneminin izlerini taşıyan çok kültürlü bir resmi çarşı örneği olarak nitelendirebileceğimiz Kadıköy Çarşısı, Kadıköy ilçesinin ekonomik ve sosyal yapısının iskeletinin önemli bir parçası olmasının yanısıra, tarihî açıdan da bugünkü Kadıköy’ün ontolojisine ışık tutan önemli bir kültürel değerdir.

Ne var ki günümüzde Kadıköy Çarşısı’nın ekonomik, fiziksel ve tarihi değerlerinin iyi korunamadığı ve kaybedilmekte olduğu söylenebilir. Bu konuda Kadıköy Belediyesi iyileştirme çalışmaları yapma ve bilinçlendirme politikası izleme eğilimindedir.