• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ İSKİLİP ARASTASI


Kayıp zamanın ustaları...

Çevresindeki tepelerden kil tabletler gibi görünen evleriyle bir eski zaman tablosunu andırıyor İskilip. Küreselleşme fırtınasının yerel kıymetleri silip süpürdüğü şimdiki zamanda, Çorum'a bağlı bu kasabada semerciler, sepetçiler, ayakkabıcılar, bakırcılar ve hallaçlar son demlerini yaşıyor.

 


Gezginlerin çoğuna "resim kent" dedirten olağanüstü bir doğaya sahiptir İskilip. Bedri Rahmi Eyuboğlu onu şöyle anlatıyor: "Dağlar şehrin içerisinde, ortasında. Tramvay, caddesinden geçer gibi, mahalle bekçileri gibi şehrin senlisi benlisi olmuşlar." Üretimle yerleşimin iç içe geçtiği tarihi İskilip'te, mutaflar aynı adlı semtte, debbağlar Tabakhane Mahallesi'nde yaşardı. Geleneksel mimari bugün de varlığını sürdürüyor.Kayıp zamanın ustaları...

Semer ustalarının hepsi yaşlı. Gençler motorlu araçlar yaygınlaştığı için artık bu işe heves etmiyorlar. Hüseyin Kaygusuz, 1947'den beri semercilik yapıyor. "Bizim iş saatçilikten ince" diyor. "Hayvanın bedenini, kımranışını, dengesini bilmen gerekir."


Gönderdeki bahşiş

İskilip'in Alevi köylerindeki düğünlerde bayraktara sorular soruluyor. Bayraktarın yanıtı doğruysa bahşiş olarak bir tavuk veriliyor. Hediye edilen tavuk bayrakla birlikte göndere çekiliyor. Köylüleri bu töreden vazgeçirmek için geçtiğimiz yıllarda öğretmenlere, "köylüleri aydınlatın" diyen bir yazı gelmiş. Artık çoğunlukla tavuğun yerine elma, portakal gibi yine uğuruna inanılan meyveler göndere çekiliyor.


Ayakkabıcılık

İskilip'te ayakkabı üretimi, deri işleme atölyelerine bağlı olarak gelişmiş. 1840'ta ilçedeki Tabakhane Mahallesi'nde çoğunlukla ayakkabıcılara çalışan 35 deri atölyesi vardı. Ayakkabıcılık bugün, hem küçük atölyelerde, hem de fabrikalarda sürüyor.


Bakır farkı

Kalaycılık Anadolu'nun birçiok yerinde ya tamamen silindi, ya da seyyar yapılan işlerden birine dönüştü. İskilip'in tek kalaycısı Bahattin Okumuş diyor ki: "Eskiden bir kısmımız köylere giderdik, bir kısmımız buradaki işlere yetmeye çalışırdık. Şimdi bakırda yemek pişirmeyi fark sayan bazı aşçılar dışında bakırı kullanan yok."


Sepetçilik

Gür ormanlarla çevrili ilçede sepetçilik en önemli el sanatlarından biri. İskilip'in eski mimarisinin izlerini de taşıyan Sepetçiler Arastası'nda yapılan sepetler evde, mutfakta, besicilikte ve tarımda kullanılıyor.

 

kaynak: http://evvelzamanda.blogspot.com.tr/2008/06/iskilip-el-sanathar.html