• Bizleri Sosyal Medya'da Takip Edin !

TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TARİHİ ASMAALTI ÇARŞISI

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, şehrin en turistik noktalarından biri. 1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden Takattin Bey tarafından inşa ettirilen mekan, çevre il ve ilçelerden gelenlerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için han olarak yaptırılmıştır. Yapıldığı yıllarda burada yer alan çay ocağı ise bölge halkının burada toplanmasında öneme sahip olmuş ve Atlıhan’ın yıllarca sosyal, siyasi ve ekonomik gündemin oluştuğu bir mekan olmasında etkili olmuştur.

Aradan geçen yıllar içinde birçok farklı isimle anılan han, 20 yüzyılın ikinci yarısının ardından önemini kaybetmiş ve metruk bir yapı halini almıştır. 2006 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından, Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında orijinal mimarisi göz önünde bulundurularak yenilenen çarşı, bugün şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir.

 

Taşbaşı Çarşısı, özelikle Eskişehir yerli halkının günlük alışverişlerinde tercih ettiği klasik bir Anadolu çarşısı. Büyükşehir Belediyesi ve Vilayet Meydanı’na yakın bir konumda yer alan bu çarşıda çeşitli ürün grupları bulunuyor.

Klasik Anadolu çarşılarının tarzında, iki katlı ve bitişik nizamda bulunan dükkanları ile çarşıda baharatçılar, aktarlar, kuyumcular ve tekstilciler yer alıyor. Şehrin merkezi sayılabilecek İki Eylül Caddesi, Köprübaşı ve Hamamyolu Caddeleri’nden bu çarşıya bağlanan sokaklar yer alıyor. Eskişehir’in yöresel lezzeti olan çiböreği yiyebileceğiniz ünlü Papağan Çibörek Evi bu çarşının devamında yer alıyor. Çarşının giriş kısmına yakın konumda ise şehrin önemli dini yapılarından Reşadiye Camii yer alıyor.

Bu çarşı özellikle görülmesi gereken bir yer olmasa da sahip olduğu konumdan dolayı, eğer İki Eylül Caddesi ile Hamamyolu Caddesi taraflarına gitmeyi düşünüyorsanız geçerken uğranılabilecek bir yer.